klf
04 خرداد 1402 - 16:05

اولویت دستگاه قضا تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها است

قزوین- رئیس کل دادگستری قزوین گفت: تلاش میکنیم تا ضمن تحقق اهداف قوه قضائیه در اجرای عدالت در اسرع وقت به پرونده‌ها رسیدگی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی شعبانی ظهر پنجشنبه در همایش نقش سرمایه انسانی در دوره تحول و تعالی قوه قضائیه که در سالن عدالت دادگستری کل استان قزوین، برگزار شد اظهار کرد: افزایش ورودی پرونده به محاکم قضائی حجم کاری در دستگاه قضا را افزایش داده و کار همکاران را سخت کرده است اما با این وجود همه نیروهای ما به صورت شبانه روزی در تلاش هستند تا ضمن تحقق اهداف قوه قضائیه در اجرای عدالت در اسرع وقت به پرونده‌ها رسیدگی کنند.

وی افزود: بر اساس آمار موجود در سال ۱۳۹۶ تعداد ۱۹۶ نفر از قضات به بیش از ۲۲۴ هزار پرونده ورودی رسیدگی کرده‌اند که این رقم در سال ۱۴۰۱ به ۱۸۷ قاضی کاهش یافته در حالی که حجم پرونده‌های ورودی در همین سال به ۲۶۸ هزار فقره افزایش دادشته است.

رئیس کل دادگستری قزوین بیان کرد: با این حجم از پرونده‌های ورودی هدف ما اجرای عدالت و تسریع در رسیدگی به پرونده‌های ورودی است و امیدواریم با تزریق ۲۰ قاضی جدید بخشی از مشکلات ما در حوزه نیروی انسانی مرتفع شود.

بازدید مجموعه قضائی استان از ۱۲۲ واحد تولیدی

در ادامه دادستان مرکز قزوین با بیان اینکه ۵۱ درصد از پست سازمانی دادسرای استان خالی است، تصریح کرد: با در نظر گرفتن کمبود نیروی انسانی در سال گذشته کارکنان و قضات دادسرا به صورت شبانه روزی و با اخلاص در عمل فعالیت داشته و به بیش از ۲ هزار پرونده اغتشاشات رسیدگی کردند.

حسین رجبی افزود: در سال گذشته با اقدامات صورت گرفته با کاهش ۵ هزار درصدی ورودی به دادسرا، کاهش ۲۶ درصدی آمار ورودی زندان، کاهش ۹ درصدی ورودی پرونده‌های سرقت، کاهش ۹۳ درصدی پرونده‌های مسن و معوق روبرو بودیم.

وی بیان کرد: با تشکیل کارگروه ویژه و ابلاغ دستور العمل ها ۴۶ درصد کاهش در زمینه ورودی خودرو به پارکینگ داشتیم و تکلیف ۱۱ هزار خودرو موجود در پارکینگ را تعیین کردیم.

رجبی اضافه کرد: در راستای عمل به منویات مقام معظم در تحقق اقتصاد مقاومتی از ۱۲۲ شرکت تولیدی بازدید کرده و با احیای واحدهای تولید و صنعتی برای بیش از ۶ هزار و ۸۰۰ نفر شغل ایجاد کردیم.

دادستان مرکز قزوین با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه شناسایی پرونده‌های کثیر الشکواییه گفت: از ۹۹ فقره پرونده کثیرالشاکی مراجع کیفری استان، ۹۲ پرونده با حدود ۴۶۰۰ نفر شاکی مختومه و به شعب اجرای احکام کیفری ارسال شده است.

گفتنی است در این همایش از قضات و کارکنان نمونه مجموعه قضائی استان نیز تقدیر شد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1238003