klf
18 بهمن 1401 - 12:31

نقش روحانیت استان همدان در پیروزی انقلاب اسلامی بی بدیل است

همدان- مسئول سازمان بسیج اساتید و طلاب و روحانیون استان همدان، نقش روحانیت را در پیروزی انقلاب نقش بی بدیل و موثر دانست.

حجت الاسلام محسن تیموری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک چهل و چهارمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ما با خود نور و فجر را برای مردم به ارمغان آورد و در واقع مصداق آیه «والفجر و لیال عشر» بود.

وی با اشاره به اینکه فجر در بحث ادبیات یک معنی دارد و روشنایی بعد از تاریکی است؛ گفت: انقلاب اسلامی با آمدن خودش طاغوت و تاریکی را کنار زد و تاریکی‌ها و ظلمت‌ها به روشنی و نور تبدیل شد.

مسئول سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون استان همدان با بیان اینکه امروز باید تاریکی‌ها و ظلمت‌های دوران طاغوت برای جوانان ما بیان شود؛ افزود: همچنین باید روشنی انقلاب و فجر نیز باید برای مردم بیش از پیش تبیین شود.

حجت‌الاسلام تیموری در ادامه صحبت‌های خود، عنوان کرد: روحانیت از صدر اسلام تا کنون در حرکت‌های مردمی پیشگام بوده است و روحانیت استان همدان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

مسئول سازمان بسیج اساتید و طلاب و روحانیون استان همدان با اشاره به اینکه روحانیت و حوزه‌های علمیه استان همدان از نهضت مشروطه تا سال ۴۲ چهار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرد؛ افزود: از سال ۴۲ تا سال ۵۷ نیز پنج شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده که این شهدا در کنار مردم و در کف خیابان بودند که از جمله شهید اسماعیل بیاتی که در دوران مبارزات تیر به سرش اصابت کرد و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

وی اضافه کرد: علاوه بر این شهدا سایر روحانیونی که در بالای منبرها در پخش اعلامیه‌ها و تبیین روشنگری برای مردم مؤثر بودند تعدادشان بیشمار است.

حجت‌الاسلام تیموری به نقش علمای مانند آیت الله مدنی در شکل گیری انقلاب اسلامی در استان همدان اشاره کرد و گفت: هر چند ایشان تبریزی بودند اما دوران حیات مبارک خود را در همدان گذرانده و مردم همدان ایشان را از خودشان می‌دانند که یکی از حرکات بزرگ ایشان توقف کردن ارتش برای سرکوب انقلاب مردم تهران بود که اقدامی ارزشمند است.

وی عنوان کرد: علمای دیگری مانند حجت الاسلام فاضلیان به عنوان قطب و پناهگاه برای مردم و شخصیتی مانند آیت‌الله میرشاهولد به عنوان رهبر انقلابی مردم ملایر و شخصیتی که نماز جمعه را در احیا کرد و مردم مثل پروانه به دور ایشان می‌چرخیدند بی نظیر بوده‌اند.

مسئول سازمان بسیج اساتید و طلاب و روحانیون استان همدان علمایی مانند حجت الاسلام حاج آقا سبزواری در تویسرکان را از دیگر علمای مؤثر در دوران انقلاب اسلامی در استان همدان دانست و گفت: بزرگانی چون حجت الاسلام جوادی بزرگ امروز به عنوان ذخیره‌هایی برای مردم بوده که در حال حاضر، ایشان امام جماعت در مسجد امیر مؤمنان خیابان صدف است.

وی همچنین به نقش آیت الله آخوند و همچنین ملاعلی همدانی در تربیت نیروهای راهبردی در حرکت‌های انقلابی در سال ۵۶ و ۵۷ اشاره کرد و افزود: روحانیت نقش مؤثری در پیروزی انقلاب داشته است و امروز هم اگر می‌بینیم تمام هجمه‌های دشمنان به سوی روحانیت است به خاطر این است که روحانیت نشان داده است که مؤثر است و اگر روحانیون مؤثر نبودند دشمن با آنها کاری نداشت.

حجت الاسلام تیموری در ادامه با اشاره به برنامه‌های سازمان بسیج طلاب در دهه فجر، گفت: یکی از برنامه‌های ما اعزام کاروان ورزشی به جشنواره کشوری طلاب بوده که ۱۷ نفر در چهار رشته (شنا، پینگ‌پنگ، آمادگی جسمانی و فوتسال) از استان همدان این جشنواره به رامسر اعزام شدند.

وی مناظره رو در رو با عنوان بحث مناظرات طلبگی در خصوص مسائل فرهنگی سیاسی اجتماعی را از دیگر برنامه‌ها خواند و گفت: در این زمینه به طلاب تیم‌های برتر هدایای خواهیم داد.

مسئول سازمان بسیج اساتید و طلاب و روحانیون استان همدان همچنین تقدیر از فعالین جهادی، اردوهای پیشرفت و اقتدار با اعزام طلاب به موزه عبرت تهران و نمایشگاه هوا، فضا، اعزام ائمه جمعه به موزه عبرت و نمایشگاه هوا، فضا و همچنین اردوی های خواهران به پژوهشگاه رویان با هدف ایجاد و رشد باروری و جمعیت، را از دیگر برنامه‌های دهه فجر دانست.

وی برگزاری مسابقه کتابخوانی قانون اساسی برای طلاب و برگزاری نشست‌های بصیرتی را از دیگر برنامه‌های دهه فجر سازمان بسیج اساتید و طلاب و روحانیون برشمرد و تصریح کرد: برگزاری جلسه گروه‌های جهادی با حضور یکی از اساتید و روحانی جهادی از تهران از دیگر برنامه‌ها در این ایام بوده است.

حجت الاسلام تیموری گفت: همچنین طلاب جهادی همدان برای حضور در مناطق زلزله زده خوی اعلام آمادگی کرده که در صورت ضرورت و اعلام ستاد در خدمت مردم زلزله زده این مناطق خواهیم بود.

وی یادآور شد: در حال حاضر نیز در حال جمع آوری کمک‌های مردمی به این مناطق هستیم و این کمک‌ها ارسال خواهد شد.

مسئول سازمان بسیج اساتید و طلاب و روحانیون استان همدان در پایان گفتگو خاطرنشان کرد: در ایام دهه فجر همه روحانیون و طلاب در مساجد به عنوان بلندگوی انقلاب اسلامی بوده و در راستای جهاد تببین و روشنگری مردم برنامه‌های سخنرانی و فرهنگی خود را دارند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1024508