klf
18 بهمن 1401 - 20:36

"ایران‌هراسی" یکی از شیوه‌های دشمن برای مقابله با توسعه گردشگری ایران است

وزیر میراث فرهنگی گفت: ایران‌هراسی یکی از شیوه‌های دشمنان با ظرفیت‌های گردشگری ایران بوده است. از قدیم نیز این بوده و از سال‌ها پیش برنامه‌ریزی‌هایی وجود داشته که گردشگری پا نگیرد این موضوع را دستگاه‌‌های اطلاعاتی نیز اعلام کرده‌اند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سید عزت‌الله ضرغامی در حاشیه افتتاح و بازدید از شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و سی و ششمین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی در جمع خبرنگارن، با اشاره به اهمیت توسعه گردشگری حلال گفت: گردشگری بخش عظیمی از ظرفیت‌ها بین کشورهای اسلامی است اما به دلایل مختلف این ظرفیت عظیم مورد توجه قرار نگرفته است. با توجه به این که توسعه گردشگری امروز رکن مهمی در حوزه توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است، کشورهای اسلامی باید نقش مهمی را ایفا کنند، تلاش کنند و این عقب ماندگی تاریخی را جبران کنند.

وزیر میراث‌ فرهنگی ادامه داد: ایران اسلامی بسیار زیباتر از آن است که برای مردم دنیا تشریح شده است. ایران کشوری امن، زیبا با ظرفیت‌های گسترده و چهارفصل است که جزو چند کشور اول دنیاست و در حوزه‌های میراث‌فرهنگی و تاریخی، اکوتوریسم و سایر جاذبه‌های های گردشگری دارای قابلیت‌های برتر در دنیا است.

وی همچنین تصریح کرد: از تمام مردم کشورهای مختلف دنیا دعوت می‌کنم تا به خانه خودشان یعنی ایران سفر کنند. حتماً گردشگری حلال یک مزیت نسبی کشورهای اسلامی است. اصلا گردشگری یک امر سالم است و متأسفانه در بعضی نگاه‌ها تصور بر این است که امور ناسالم از نظر فرهنگی و اجتماعی در رونق گردشگری دخالت دارد؛ درحالی که این‌گونه نیست. کشورهای مختلف دنیا چه مسلمان و چه غیر مسلمان به خصوص وقتی که گردشگری خانواده‌محور می‌شود همه علاقه‌مند هستند که گردشگری سالم داشته باشند. 

مطابق صحبت‌های این مقام مسئول، گردشگری سالم همان گردشگری حلالی است که کشورهای مختلف اسلامی ظرفیت آن را دارند. بخشی از این گردشگری حلال به خوراک بر می‌گردد اما گردشگری سالم و خانواده‌محور از مصادیق گردشگری حلال است و کشورهای مختلف می‌توانند پرچم‌دار آن باشند.

ضرغامی در ادامه به موضوع ایران‌هراسی نیز اشاره کرد و افزود: ایران‌هراسی یکی از شیوه‌های دشمنان با ظرفیت‌های گردشگری ایران بوده است. از قدیم نیز این بوده و از سال‌ها پیش برنامه‌ریزی‌هایی وجود داشته که گردشگری پا نگیرد این موضوع را دستگاه‌‌های اطلاعاتی نیز اعلام کرده‌اند.

وزیر میراث فرهنگی در ادامه توضیح داد: ظرفیت‌های جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای است که اگر حداقل‌ها برای آن فراهم شود می‌تواند یکی از مهمترین قطب‌های گردشگری در جهان باشد. ما باید در داخل با همفکری و برداشتن موانع و معرفی صحیح ظرفیت‌های ایران عزیز به مقابله با ایران‌هراسی بپردازیم.

وی در پایان به موضوع تأمین زیرساخت‌های گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: بخش زیادی از حوزه گردشگری مربوط به تأمین زیرساخت‌هاست؛ خوشبختانه در طول یک سال و نیم گذشته اقدامات بسیار خوبی در تأمین و ساخت زیرساخت‌ها انجام شده است. تسهیلات مختلف برای کمک به علاقه‌مندان ارائه شده اما اعتقاد دارم که هنور راه زیادی داریم.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1026123